You are here

Allan Ross

Allan Ross

Allan Ross (1803-1870), Parish Schoolhouse, Keose was appointed schoolmaster on 28 March 1832 and Session Clerk on 21 April 1834. He moved to Maryhill, Crossbost after the Disruption of 1843 and continued as schoolmaster there. He was also appointed Inspector of Poor for Lochs by the Parochial Board which meant that he travelled widely in the Parish. The family moved to Stornoway in the 1860s.

 

Title: Allan Ross
Record Type: People
Also Known As: An Ceistear Ceos
Date of Birth: 1803
Date of Death: 25-09-1870
Date of Marriage: 09-04-1835
Occupation: Headteacher
Sex: Male
Bk Reference: CECL 1272
Record Maintained By: CECL
Subject Id: 11840